Foglalkoztatás

Helyi foglalkoztatási programok

A Polgár Alapítvány magas roma arányú falvakban elsősorban az Észak- Magyarországi régióban alulról építkező, a helyiek gazdasági ötletére épülő  foglalkoztatási programok megvalósítását támogatja.

Célok:

• bevont családok lényegesen magasabb jövedelemre tegyenek szert, mint amit a közmunkáért kapnak
  • a fenntartható, piacra termelő, hasznos tevékenység által növekedjen önbecsülésük, elismertségük a helyi közösségben
  •  foglalkoztatás elindítson más (oktatási, lakhatási, egészségügyi) helyi programokat is
  • csökkenjen a cigányok és nem cigányok egymás felé irányuló előítélete, növekedjen a helyi együttműködés

Az alapítvány közreműködésének eszközei:

1. részvételi alapú kutatás és fejlesztés módszertanával a helyiek aktivizálása, a projekt közös megtervezése (interjúk, igény- és erőforrás felmérés, workshopok, költségvetés, megállapodás, szerződés)
  2. kamatmentes kölcsön biztosítása
  3. kapcsolattartás, segítés (mentor illetve szakemberek), tájékoztatás
  4. beszámolás, elszámolás, kölcsön visszafizetés elősegítése
  5. a következő gazdasági év megtervezése
  6. újabb kölcsön a folytatáshoz és kiterjesztéshez
  7. a fenti 3. ponttól ismétlődik, mindaddig, amíg a pilotot be nem zárjuk

Vannak olyan programok, ahol valamennyi eszközt alkalmazzuk, van, ahol a helyi szükségleteknek megfelelően csak néhány elemet.

Megvalósítási helyszínek (alkalmazott eszközök sorszámmal):